Women discussing issue

Jak założyć spółkę w Hiszpanii?

Mając już wspólników a także posiadając odpowiedni kapitał na start możemy się zacząć powoli wdrażać we wszystkie istotne kwestie formalne przez które trzeba będzie przebrnąć, aby móc prowadzić działalność w Hiszpanii. Pamiętajmy jednak o tym, że tak jak i w Polsce, również w Hiszpanii istnieje przynajmniej kilka różnych form takiej spółki.

Najbardziej popularną jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jej odpowiednik dla nowych przedsiębiorstw, czyli spółka, którą można zarejestrować już w 24 godziny. Dla średnich i większych przedsiębiorstw dedykowana jest spółka akcyjna, a spółka komandytowa funkcjonuje na podobnych zasad do tych, które znamy z naszego polskiego ustawodawstwa- jej członkowie odpowiadają w takim przypadku za spółkę całym swoim majątkiem. Założenie spółki w Hiszpanii jest coraz łatwiejsze. Jeśli szukamy wsparcia w licznych, niejednokrotnie bardzo zawiłych kwestiach formalnych, zawsze możemy się udać do odpowiedniego biura rachunkowego, gdzie otrzymamy szereg wskazówek i porad. Takim biurem jest chociażby Gestoria Ramon Santafe S.L.P

 

A jak wygląda kwestia rozliczeń takiej spółki?

 

Tak, jak w przypadku każdego innego podmiotu gospodarczego, a więc zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej jak i spółki, podczas rejestracji trzeba wskazać podmiot, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie księgowości. Jeśli czujemy się na siłach robić to samodzielnie- możemy wskazać na siebie, ale możemy też wskazać biuro rachunkowe lub księgowego, a więc kogoś, kto będzie to wykonywał w naszym imieniu. Pamiętajmy, że mamy tutaj do czynienia z zupełnie innymi przepisami niż te, jakie są nam znane z Polski i konieczne jest odpowiednie wdrożenie się w księgowość danego państwa. Być może z tego względu wiele firm na start decyduje się skorzystać z usług biura rachunkowego, aby mieć pewność, co do tego, czy wszystkie rozliczenia i sprawozdania będą poprawne.