Podatek dochodowy w Hiszpanii

Zastanawiasz się, co to jest i czym różni się podatek dochodowy w Hiszpanii od tego znanego w naszym kraju oraz jakie informacje o nim będą dla Ciebie przydatne? Będąc właścicielem firmy na obczyźnie, powinieneś znać prawo pracy i sposób funkcjonowania firm za granicą.

Najważniejsze informacje o podatku dochodowym

W Polsce podatek dochodowy kojarzony jest z deklaracją PIT. W Hiszpanii podatek dochodowy od osób fizycznych i powiększania majątku nosi nazwę Impuesto sobre la Renta de las Personas Fisicas, czyli w skrócie I.R.P.F. Tyczy się każdej osoby pracującej, niezależnie czy to obywatel Hiszpanii, czy cudzoziemiec mieszkający tam. Wyjątkiem są dyplomaci oraz osoby oddelegowane do pracy w tym ciepłym kraju. Podatek dochodowy w Hiszpanii to podatek progresywny. Wiążę się to z tym, że stopa opodatkowania wzrasta wraz ze wzrostem podstawy. Jeśli chcesz znać dokładniejsze dane związane ze stopą opodatkowania, koniecznie sprawdź informacje dostępne na stronie internetowej Urzędu Skarbowego w Hiszpanii. W kraju tym kwota wolna od podatku to 17707 euro. Pracownicy, którzy muszą płacić ten podatek, mają obowiązek złożyć roczne rozliczenie PIT w Urzędzie Skarbowym. Weryfikuje on rozliczenia przedstawione przez płatnika. Możemy także rozliczyć PIT łącznie z małżonkiem. Takie rozwiązanie oferuje hiszpański urząd i system podatkowy przez niego stworzony.

Jak naliczać podatek w Hiszpanii?

Rozliczanie podatków w każdym kraju może być różne. Tak jest w przypadku podatków w Polsce i w Hiszpanii. Nie każdy musi znać system podatkowy danego kraju. Niektóre aspekty prawne są regulowane przez wspólnoty autonomiczne Hiszpanii, dlatego też niektóre regulacje prawne, które dotyczą podatku dochodowego, są od nich zależne. Chodzi o różnego rodzaju ulgi i odliczenia, które przewiduje hiszpańskie prawo. Dotyczą one, np. osób, które samotnie wychowują swoje dzieci lub rodzin wielodzietnych. Podatek dochodowy w Hiszpanii składa się z dwóch stawek, stałej oraz lokalnej, której wysokość uzależniona jest od miejsca zamieszkania podatnika.

Zobowiązanie do płacenia podatków

Do płacenia podatku dochodowego w Hiszpanii zobowiązani są zarówno obywatele hiszpańscy, jak i cudzoziemcy posiadający status rezydenta, mieszkający w tym kraju czy też uzyskujący na jego terenie przychody. Nie muszą go płacić dyplomaci oraz oddelegowani do pracy w tym kraju. Podatek ten rozlicza się od początku kwietnia do końca czerwca w każdym roku. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają częściowo lub z całości odprowadzony taki podatek w formie zaliczek przez pracodawcę. Jeśli nie dopilnujemy naszego obowiązku, czyli nie złożymy zeznania lub złożymy je po terminie, możemy przygotować się na nałożenie na nas sankcji.

Różne kraje postanowiły podpisać fiskalne porozumienia bilateralne. Doprowadzono do tego, aby uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów wśród osób zamieszkujących oraz zarabiających w przeróżnych krajach. Polska i Hiszpania podpisały taką umowę w 1979 roku, a do jej publikacji doszło trzy lata później. Dzięki temu nie trzeba martwić się podwójnym opodatkowaniem.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z https://accountingservicesinspain.com