gwiazdki polityka prywatności

Czy na naszej stronie internetowej powinna się znaleźć polityka prywatności?

Jest to pytanie, które często zadają osoby, które dopiero co otwarły własną stronę internetową. Nie ma tutaj tak naprawdę żadnego znaczenia, czy jest to strona, którą wykonywaliśmy sami tnąc koszty czy bardziej rozbudowana aplikacja wykonywana przez firmę informatyczną. Jeśli tylko jest już obecna w sieci- warto zorientować się, czy jest potrzebna taka polityka prywatności, co powinna zawierać i czy można przygotować taki krótki dokument samodzielnie. Tak naprawdę, taki dokument zawsze warto mieć, chociażby „na wszelki wypadek”.

W jakich przypadkach taka polityka prywatności jest obowiązkowa?

Nie we wszystkich przypadkach konieczne jest tworzenie tego dokumentu. Odnosi się on bowiem bezpośrednio do czynności, gdzie za pośrednictwem strony internetowej zbierane są jakiekolwiek dane osobowe. Jeśli więc nasza strona internetowa takich nie pozyskuje- nie musimy w ogóle zajmować się tymi zagadnieniami. Co to oznacza w praktyce? Tak naprawdę i tak oznacza to, że właściwie każda strona taką politykę prywatności musi mieć, bo każda zbiera informacje o danych osobowych. Wystarczy, że na stronie umieścimy formularz kontaktowy, damy możliwość zapisania się do newslettera lub możliwość dodawania komentarzy pod wpisami lub też jeśli tylko podepniemy jakiekolwiek narzędzie analityczne- na przykład Google Analytics. Polityka prywatności jest konieczna także wtedy, kiedy tylko i wyłącznie zbieramy pliki cookies. Nie mówiąc już o sprzedaży jakikolwiek produktów, gdzie klienci podają właściwie większość najbardziej kluczowych danych na swój temat. W kontekście polityki prywatności ważne jest więc, co uznajemy za dane osobowe- warto zapoznać się z ich definicją.

Co musi zawierać ten dokument?

Można spróbować taki dokument opracować samodzielnie, jednak koniecznie trzeba sprawdzić, jakie elementy podstawowe ma zawierać, aby krok po kroku zredagować go w wyczerpujący i rzetelny sposób. W każdym z powyższych przypadków polityka prywatności będzie trochę inna, gdyż konieczne jest wskazanie, w jakim celu agreguje się dane, a w każdym z tych przypadków cel jest inny. Można zbierać dane po to, aby mieć możliwość wysyłania zakupionych towarów, ale też można gromadzić je do celów analitycznych. Powody te bardzo się od siebie różnią. Tym samym, użytkownik musi nam potwierdzić, że zgadza się na to, aby za pośrednictwem strony jego dane były zbierane. Może to zrobić chociażby poprzez kliknięcie przycisku „akceptuj”. W politykach prywatności często znajdują się też informacje o tym, że jeśli nie akceptujemy postanowień tego dokumentu- pozostaje nam tylko i wyłącznie opuścić daną stronę.

Co zrobić w przypadku, kiedy osoba prywatna zakłada stronę internetową a nie firma? W polityce prywatności musi bowiem zostać zamieszczona szczegółowa informacja o tym, kto jest administratorem danych, zazwyczaj więc sprawa jest prosta w przypadku, kiedy jest to jakaś firma. Natomiast w momencie, kiedy jest to osoba prywatna- powinna ona w tym miejscu tego dokumentu wskazać swoje własne dane.