lokal pod biuro

Wynajem lokalu pod biuro- jak wybrać najwłaściwsze miejsce pod swoją działalność?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z bardzo wieloma wyzwaniami. Można się o tym przekonać w codziennej praktyce. Kiedy wchodzimy już w ten etap, kiedy potrzebni są nam pracownicy- najczęściej potrzebne okazuje się też własne biuro i jest to naturalny etap rozwoju, bardzo ważny dla każdego przedsiębiorcy. A wynajem odpowiedniego lokalu naprawdę może stanowić spore wyzwanie. Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę przy wynajmie biura, aby być zadowolonym z podjętej decyzji?

Każda działalność ma inną specyfikę

Wiele zależy od charakteru prowadzonej działalności- każdy przedsiębiorca może mieć tak naprawdę inne potrzeby, kluczowe jest więc, aby już na starcie sobie je uświadomić. Można to zrobić nawet w ramach najprostszej, papierowej listy naszym zdaniem najistotniejszych cech takiego lokalu. Najlepiej wybrać te cechy, które są dla nas kluczowe i z których to nie chcielibyśmy rezygnować. Od razu możemy też wypunktować te aspekty takiego lokalu, na których nie zależy nam aż tak bardzo i które możemy odpuścić po to, aby miesięczny czynsz był niższy. Decydując się na wynajem biura musimy pamiętać o tym, że czynsz będzie stanowił dla nas jeden z większych, stałych kosztów związanych z prowadzoną działalnością. Jednocześnie, wynajem biura zazwyczaj oznacza wiążącą umowę z właścicielem lokalu, która może zostać zawarta nawet na kilka lat. Jest to więc poważna decyzja, także ze względu na aspekty finansowe. Najlepiej więc ustawić sobie budżet maksymalny oraz ten optymalny i najbardziej preferowany.

Sprawdź więcej porad na temat wynajmu biura: https://www.herbewo.krakow.pl/blog/wynajem-biura-na-co-zwrocic-uwage-7-waznych-kwestii/

Czy lokalizacja faktycznie jest najważniejsza?

Okazuje się, że lokalizacja danego biura nadal jest jednym z kluczowych aspektów, jakie rozważa się podczas poszukiwań miejsca idealnego. Prestiżowa lokalizacja wpływa na wizerunek firmy, ale też wiąże się z łatwiejszym dojazdem do lokalu- zarówno dla pracowników jak i klientów czy partnerów biznesowych. Paradoksalnie, trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że prestiżowa lokalizacja może być utrudnieniem, jeśli nie ma w okolicy żadnych bezpłatnych parkingów, a dojazd komunikacją miejską jest czasochłonny ze względu na wszechobecne korki. Trzeba więc przemyśleć, czy faktycznie ta lokalizacja jest dla nas tak istotna, aby ponosić w związku z nią znacznie większe koszty czynszu najmu- ten aspekt bowiem bardzo mocno warunkuje cenę.

Jak wygląda lokal w rzeczywistości?

Oglądając zdjęcia lokali do wynajęcia można poczuć się zachęconym pięknym wystrojem i kolorowymi fotografiami. A jednak, o tym, jak naprawdę wygląda dane miejsce możemy przekonać się tylko udając się na oględziny. Czasem okazuje się, że dobry fotograf potrafi w niesamowity sposób pokazać coś, co jest zaniedbane i które od lat nie było remontowane. Dlatego wizyta w danym miejscu pozwala zweryfikować, czy lokal faktycznie spełnia nasze oczekiwania. Dodatkowo, spore znaczenie ma też w jakim budynku znajduje się lokal. Zupełnie inaczej prezentuje się odremontowana kamienica, inaczej będzie wyglądał nowoczesny, przeszklony budynek, a inaczej zaniedbany budynek z czasów PRL.